Jen ten může rozumět dětem, kdo sám zůstal dítětem!

15.01.2013 12:52

DOVOLTE MI SEZNÁMIT VÁS KRÁTCE S POJMEM LETNÍ ŠKOLA A PROVÉST VÁS STRUČNĚ UPLYNULÝMI ROČNÍKY.

Letní škola (LŠ) zahrnuje cca 14-ti denní prázdninový pobyt se vzdělávacím programem pro mladé hasiče ve věku 15 – 18 let, kteří projevili zájem ve své další činnosti v rámci SH ČMS o práci s dětmi a mládeží. Nejeden Sbor dobrovolných hasičů má dostatek zájemců z řad dětí a mládeže, kteří by rádi pracovali
v kroužku mladých hasičů, leč chybí vedoucí. Zkušenosti z předchozích let ukazují, že díky Letní škole „chytne“ práce s dětmi i ty, kteří se původně přijeli jen tak trochu pobavit. V současné době ÚORM SH ČMS schvaluje pořádání dvou LŠ, a to v ÚHŠ Jánské Koupele a v Malých Svatoňovicích. Finančně je tato vzdělávací akce podporována z dotačního titulu MŠMT určeného na vzdělávání.

První běh Letní školy byl v ÚHŠ Bílé Poličany a po pár letech se přemístila do ÚHŠ Jánské Koupele, kde stál 10 let v jejím čele pan Ladislav Čabla z SDH Ostravy – Přívozu. Náčelníka štábu mu v prvních letech dělal pan Jiří Bek z Bělovsi (Náchod), jeho funkci později vykonával Mgr. Aleš Hájek z Machova (Náchod) a Ing. Jan Šrůtek z Brna - Králova Pole a v 10. ročníku pan Ivo Adámek z Ostravy - Muglinova. Poslední dva jmenovaní prošli Letní školou i jako její frekventanti. V této době se jeden rok školy zúčastnili i hasiči z Rakouska.

Od roku 2003 je velitelkou LŠ paní Jitka Fabianová z Kroužku (Vyškov). Jejími náčelníky štábu byli v prvním roce Mgr. Aleš Hájek, v letech 2004 – 2009 Ing. Jan Šrůtek a od roku 2010 tuto funkci vykonává Ing. Ivo Adámek. V tomto období se začali LŠ zúčastňovat na základě dohody o spolupráci podepsané SH ČMS a DPO SR i zájemci ze Slovenska z Odorína (Spišská Nová Ves). Vyjmenovat všechny členy štábu, lektory a vedoucí družstev by zasloužilo samostatný článek, a tak ještě jen pár jmen lidiček, kteří se zapsali do historie LŠ v Jánských Koupelích: Ing. Monika Němečková – náměstkyně starosty SH ČMS a vedoucí úseku mládeže SH ČMS, Ing. Markéta Stržínková – náměstkyně starosty SH ČMS a viceprezidentka CTIF, Ing. Markéta Oprchalská – rozhodčí mládeže, Karel Červinka ze Zvole – Rychnovka (Náchod), Bc. Zdeněk Ondráček – instruktor OU PO MV ČR v Brně Líšni. Neodmyslitelným členem štábu po celou dobu trvání LŠ zde v Jánských Koupelích je na pozici zástupce náčelníka štábu pro materiální zajištění dnes již 65-letý pan Vladimír Gvuzď z Ostravy – Muglinova, který začínal jako vedoucí družstva a na této pozici vydržel do roku 2003 a jeho odchovanci jsou nyní vedoucími družstev a lektory: Mgr. Kateřina Hanulíková z Leskovce nad Moravicí (Bruntál), Mgr. Jana Urbancová ze Šenova (Ostrava), Bc. Libuše Ohrádková také ze Šenova, Marie Zapletalová z Bohuslavic u Zlína, Petr Gold z Fulneku (Nový Jičín), Petr Ježák z Věrovan (Olomouc) a sourozenci Jan a Pavel Pospěchovi z Hradiště (Karviná).

A JAKÝ JE VLASTNĚ PRŮBĚH LETNÍ ŠKOLY A CO VŠE PŘINÁŠÍ POBYT NA NÍ? TO SE DOZVÍTE Z NÁSLEDUJÍCÍCH ŘÁDKŮ.

Ihned po prezenci, ubytování a přidělení do družstev následuje vstupní test, zdravotní filtr a pořadová příprava. Účastníci jsou samozřejmě seznámeni s denním režimem, řádem LŠ a povinnostmi dozorčí služby, s pravidly pobytu a informacemi o průběhu celého 14 denního pobytu. V úvodních dopoledních hodinách na učebně jsou seznámeni se Stanovami a informacemi o vnitřních dokumentech SH ČMS, další hodiny jsou věnovány právnímu minimu, bezpečnosti, základům první pomoci, pedagogice, psychologii, ekologii, táborovým stavbám, výuce bojových deníků, šifrování, odbornostem a specializacím MH, práci s buzolou, radioprovozu, prevenci, represi, metodice správného vedení her, dotacím a financování činnosti kolektivu MH, pojištění, pravidlům hry Plamen a směrnicím Dorostu a nezapomíná se ani na správné rozcvičení před sportovními výkony.    

V odpoledních hodinách se většina teoretické výuky převede do praxe (první pomoc, práce s buzolou, radioprovoz, šifrování, test prevence - domeček s garáží, střelba na terče a špalíky, zásady práce s hadicemi a nošení a používání technických prostředků, práce se strojem PS 12, ejektorem a jejich funkcemi, uzlování, disciplíny Plamen a Dorost…) a jsou samozřejmě zařazeny i hry a soutěže (člunkový běh, skok z místa, kolíček, postřehovka, sed – leh, šrouby, azimutový běh, mince, kimovka, dopravní test, uzlová štafeta, matematičák, orientační závod, zdravotnický test, zrcadlo…) a i dílny: trika (výroba triček po družstvech různými technikami: batikování, savování, zažehlování…), rukodělné činnosti: ubrousková technika, šperky…Zkrátka činnosti, které mohou využít při činnosti s dětmi ve svých SDH.

Večerní program je každý večer jiný, ale společný pro všechny a zahrnuje mimo zábavného programu v podobě bekovin – ptákovin, zkrátka sranda her, i výuku společenských tanců (valčík, polka, country, country polku, fivestep…) dle schopností jednotlivých účastníků. Již tradicí je vyhlášení nejen nočního poplachu a nočních her, ale i tzv. velkých polních dnů, kde všichni účastníci LŠ mimo krizového štábu opustí areál ÚHŠ Jánské Koupele a v okruhu do 10 km si postaví na 3 dny odloučená stanoviště, která obsahují táborové stavby (přístřešky, ohniště, lednice, spižírny, odpadní jámy a wc). Na těchto stanovištích potom plní úkoly, které dostávají v zašifrovaných zprávách přímo z krizového štábu. Po odeznění mimořádné události a návratu zpět do prostoru konání LŠ za zpěvu svých vlastních bojových písní je ještě třeba zpracovat a v časovém limitu odevzdat bojový deník, včetně pochodové osy, zdravotního deníku, jídelníčku, situačního náčrtu a dalších nezbytných příloh.

Samozřejmě vybrané disciplíny a soutěže jsou bodovány v průběhu celého pobytu, včetně čistoty na pokojích a zahrnuty do celkového hodnocení družstev a jednotlivců. K tomuto bodování se u jednotlivců přičte ještě výsledek písemné maturitní zkoušky a celkové hodnocení rozhoduje o získání patřičného kvalifikačního stupně vedoucího mládeže. Ti nejlepší ještě absolvují praktické maturity. Celá Letní škola je ukončena maturitním plesem a půlnočním slavnostním vyřazením za zvuků Smetanovy Vltavy a svíčkovou cestou, při které ukápne slza nejen něžnému pohlaví...

Letošní 20. ročník právě probíhá v ÚHŠ Jánské Koupele a končí 11. 8., kdy na něj naváže setkání účastníků všech uplynulých ročníků. Mimo prohlídky prostor Ústřední hasičské školy Jánské Koupele bude pro účastníky připravena i prezentace všech ročníků LŠ, dílničky, v kterých si mohou vyzkoušet některé činnosti, a také soutěže, které jsou v náplni LŠ. Je také připravena společná večeře a večerní posezení s výměnou zkušeností. Přítomni si s sebou odvezou domů vzpomínkové DVD, tričko, pamětní list a plaketu.

Dovolte mi touto cestou poděkovat všem, kteří se na organizaci těchto 20. ročníků podíleli, za jejich obětavost a umění předat své znalosti dalším členům naší velké hasičské rodiny. Současným a budoucím účastníkům přeji, aby odtud odjížděli se stejným elánem do práce s kolektivy mladých hasičů, jako tomu bylo v uplynulých ročnících.

Jitka Fabianová, velitelka LŠ Jánské Koupele 2012

Zpět
Tvorba webových stránek zdarma Webnode